+421 55 6815611 | egjak@egjak.com
7.9.2022 – Nezabudnutí susedia
Nezaradené

S predstihom dvoch dní, dňa 7. 9.2022, sme si na našom gymnáziu J. A. Komenského pripomenuli smutné 81. výročie prijatia tzv. Židovského kódexu. Bola to najrozsiahlejšia právna norma vojnového slovenského štátu, ktorá obsahovala celkovo 270 paragrafov, v ktorých bola zhrnutá dovtedajšia protižidovská legislatíva na Slovensku. Židovský kódex bol jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe. Pripravil právny základ pre dehumanizáciu Židov a umožnenie transportov viac ako 70 000 židovských spoluobčanov vtedajšieho slovenského štátu do koncentračných a vyhladzovacích táborov nacistickej Tretej ríše.

Z tohto dôvodu je 9. september Dňom obetí holokaustu a rasového násilia. Pri tejto príležitosti sa koná celoslovenská pietna spomienka pod názvom Nezabudnutí susedia, do ktorej sa zapojili aj študentky a študenti nášho Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach spolu so svojimi pedagógmi a pozvanými hosťami.

Sme radi, že túto spomienkovú udalosť prišli podporiť aj biskup VD ECAV Mgr. Peter Mihoč, emeritný biskup VP Igor Mišina a senior Košického seniorátu Mgr. Samuel Linkesch.

Študenti sa po skončení spomienkovej slávnosti aktívne zúčastnili besedy s preživším, pánom Igorom Rolným, ktorú zorganizovalo Múzeum holokaustu v Seredi.