+421 55 6815611 | egjak@egjak.com
5.12. – 9.12.2023 – Exkurzia do Salzburgu
Nezaradené

V tento adventný čas nás exkurzia z predmetu nemecký jazyk zaviedla do vianočného Salzburgu a oblasti Salzkammergut, v preklade „majetok soľnej komory”, kde sa už v čase keltského osídlenia ťažila soľ.

V Rakúsku sú tri známe cukrárske rodiny: Sacher, Demel a Zauner. Posledná menovaná bola v čase rakúsko-uhorskej monarchie hlavným dodávateľom cukroviniek cisárskemu dvoru a svoje sídlo má v Bad Ischl, kde nás privítal pán Josef Zauner, ktorý vlastní tento najväčší bufet so zákuskami v Rakúsku.

V Bad Ischl sa nachádza aj cisárska vila, kde cisár František Jozef spolu s manželkou Alžbetou Bavorskou „Sisi” trávievali leto. Vila je do dnešných dní vo vlastníctve rodiny Habsburg a pre nás bolo veľkou cťou, že nás prehliadkou sprevádzal arcivojvoda Markus Emanuel Habsburg-Lotrinský, pravnuk cisárskeho páru.

V Hallstatte (UNESCO) sme sa v soľnej bani oboznámili nielen s históriou ťažby soli, ale mali sme aj možnosť šmyknúť sa na 40 m dlhej šmykľavke či vyviezť sa z bane vláčikom. Žiaci si tu tiež pozreli jednu z najstarších kostníc v Rakúsku s najväčšou zbierkou lebiek.

Navštívili sme aj malebné mestečká ležiace na brehu jazera Wolfgangsee, St. Gilgen a St. Wolfgang, kam sme sa prepravili loďou.

Nemenej nás uchvátil samotný Salzburg, rodisko hudobného skladateľa W. A. Mozarta.🎶Salzburg je označovaný za najkrajšie mesto Rakúska a historické centrum patrí k svetovému dedičstvu UNESCO.