+421 55 6815611 | egjak@egjak.com
17.-21.6.2024 – Návšteva partnerskej školy v Appeldorn v Holandsku
Nezaradené

Skupina 16 žiakov a dvoch učiteľov, pod vedením pána učiteľa Karola Soósa, po dlhšej pauze zapríčinenej pandémiou, navštívila partnerskú školu Jacoba Fruytiera v Appeldorne. Tento pobyt nevnímame ako rutinné pokračovanie niekoľkoročných partnerských aktivít, ale ako vzácny Boží dar obnovenia možnosti opäť sa stretávať s našimi holandskými priateľmi tvárou v tvár.

Naša návšteva trvala od 17.6. do 21.6.2024. V rámci piatich dní sme mali možnosť spoznávať denný rodinný život hosťovských rodín, zapojili sme sa do vyučovacieho procesu, v rámci ktorého naši žiaci tvorili na hodine výtvarnej výchovy a technickej prípravy. Ochotne im asistovali páni učitelia Baas a Nicolaas, ako aj miestni študenti, ktorí našich hosťovali. Nechýbali výlety do Amsterdamu a pobrežného Zandfortu, kde sa partnerské žiacke tímy vyšantili na nádhernej pláži.

Predposledný deň bol v znamení spoločného pikniku a kempovania na pozemku jednej z hosťovských rodín. Šéfkuchárom bol pán profesor Soós, ktorý sa ukázal byť znamenitým kuchárom, lebo tak slovenský, ako aj holandský tím vymietol všetky stoly.

Študentské tímy si zmerali svoje športové sily vo štvrtok, deň pred odchodom. Bola to obdoba UEFA? Niečo také. V každom prípade učiteľsky tím hral až s nasadením zdravia.

Učitelia našej školy si s obdivom poprezerali holandskú zborovňu – priestrannú, svetlú miestnosť podobnú modernej dvorane, dokonca s elektrickým organom, samozrejme, kávovarmi s možnosťami pripraviť si čaj alebo polievku. Veľkou výhodou je tiež nádherná aula s bohoslužobným priestorom aj časťou, kde si môžu žiaci oddýchnuť a naobedovať sa, zväčša z vlastných zásob. Učitelia si vďaka aktivite hosťujúcej rodiny vyskúšali aj typicky rys holandského života – pohyb na dvoch kolesách. Slovenskí študenti tiež nezaostávali. Menšia chlapčenská skupina prišla na prvé stretnutie v škole z rodín na bicykli z diaľky okolo 20 kilometrov.

Celé spoločné podujatie sa nieslo na krídlach modlitieb a krátkych biblických príhovorov, ktoré mal pre nás pripravené holandský kolega, vedúci akcie – učiteľ zemepisu. Našim študentom trocha vŕtalo v hlave, či nie je farár. Aj v tomto zmysle to bolo dôležité vyučovanie o typickom protestantskom dôraze – kňazstve všetkých veriacich.

Piatková emotívna rozlúčka na letisku bola dôkazom o intenzite vzájomnej interakcie medzi študentskými tímami. Tešíme sa na odvetnú návštevu Holanďanov budúci rok.