+421 55 6815611 | egjak@egjak.com
1.-7.5.2024 – Exkurzia do CERN-u
Nezaradené

V dňoch 1. – 7. mája 2024 sa vybraní žiaci tretieho a štvrtého ročníka, spolu so sextánmi a septimánmi, ktorí prejavili záujem o fyziku, zúčastnili na jedinečnej exkurzii do CERN-u, ktorú zorganizovala p. uč. Mgr. Eva Lejková. Počas tohto dobrodružstva mali možnosť spoznať nielen vedu na najvyššej úrovni, ale aj krásy Švajčiarska a Talianska, a to za sprievodu p. uč. Lenky Dzugasovej, Mgr. Evy Lejkovej a p. uč. Mgr. Petra Horného.

Prvá zastávka: Rýnske vodopády a Technorama, Zürich

Po prvom dni cesty sme sa v ranných hodinách zastavili pri Rýnskych vodopádoch, najväčších vodopádoch v Európe. Tento prírodný skvost nás ohromil svojou majestátnosťou. Naša ďalšia zastávka bola vo Winterthure, kde sme navštívili Technoramu – vedecko-technické centrum plné experimentálnych stanovíšť. Tu sme mohli formou zábavy a priamych zážitkov pochopiť rôzne fyzikálne javy, čo nás nielen vzdelávalo, ale aj zabávalo. Podvečer sme strávili v Zürichu, kde sme si obzreli mesto od hlavnej, vynovenej železničnej stanice až po Zürišské jazero.

Cesta do srdca Švajčiarska: Bern a Broc

Tretí deň nás zaviedol do mesta Broc, kde sme navštívili múzeum čokolády Maison Cailler. V rámci workshopu sme si dokonca vyrobili svoju vlastnú čokoládu podľa vlastnej chuti. Popoludní sme preskúmali hlavné mesto Švajčiarska, Bern, ktoré je známe svojím spojením s Albertom Einsteinom.

Vrchol exkurzie: Návšteva CERN-u

Štvrtý deň bol vrcholom našej exkurzie – návšteva CERN-u. Navštívili sme Science Gateway, nové interaktívne vedecké centrum zamerané na elementárne častice, kde sme sa zúčastnili aj na science show – Protom Express. Táto show nám pútavým spôsobom vysvetľovala elektromagnetické vlastnosti látok a princípy urýchľovačov.

Popoludní sme sa presunuli do Ženevy, kde sme navštívili sídlo OSN a zažili atmosféru ženevského maratónu. Obdivovali sme ženevské kvetinové hodiny, Katedrálu sv. Petra, Múr reformácie a mnoho ďalších zaujímavých miest.

Talianske dobrodružstvo: Chamonix a Miláno

V piaty deň sme sa presúvali zo Švajčiarska do Talianska, pričom sme sa zastavili v Chamonix. Odtiaľ sa skupina študentov vybrala lanovkou do Aiguille du Midi, do nadmorskej výšky 3842 metrov, zatiaľ čo ostatní navštívili múzeum minerálov. Hoci výhľad nebol ideálny, zážitky boli nezabudnuteľné.

Po prekročení talianskych hraníc sme navštívili jazero Como a jeho rovnomenné mesto.

Šiesty deň sme venovali mestu Miláno, kde sme obdivovali katedrálu v Miláne, vychutnali si výhľady z jej strechy, navštívili múzeum katedrály, park Parco Sempione a hrad Castello Sforzesco.

Návrat domov

Vo večerných hodinách sme už nasadli do autobusu a smerovali domov do Košíc, plní nových zážitkov, vedomostí a inšpirácie.

Táto exkurzia bola skvelou príležitosťou pre našich študentov prepojiť teoretické vedomosti z fyziky s praktickými skúsenosťami a zároveň spoznať krásy dvoch európskych krajín.